Güney Kore Kripto Para Düzenlemesinin Eşiğinde

Güney Kore Kripto Para Düzenlemesinin Eşiğinde

Güney Koreli yetkililerin kripto para düzenlemesi yapacağı yönünde çıkan haberler uzun bir süredir piyasada dolaşıyor. Geçtiğimiz günlerde bu söylentilere yönelik bir güncellemenin geldiğini görüyoruz. Son haberlere göre devlet yetkilileri kripto para piyasasının düzenlenmesi işini erteledi.

Güney Koreli yetkililer aldıkları bu kararı çeşitli gerekçelere bağladı. Bu gerekçeler arasında en dikkat çekici olanı ise kripto para piyasasının yasal hale getirilmesi korkusu bulunuyor. Yetkilerce alınan bu son karar çeşitli tartışmaların çıkmasına neden oldu.

Düzenleme kripto para piyasasını meşru kılacak

Güney Kore’nin ICO yasağını kaldırması ya da piyasaya olan tavrının yumuşamasıyla ilgili haberleri siz değerli okurlarımızla paylaşmıştık. Bu haberlere göre aralarında ülkenin en önemli finansal düzenleyicilerinin de yer aldığı Güney Koreli yetkililer kripto para borsalarını tıpkı bankalar gibi düzenlemek üzere çalışmalara başladı. Ayrıca bu düzenlemelerin sert niteliklere sahip olacağı belirtiliyor.

Kore’de faaliyet veren düzenleyici kuruluşlardan KFIU’nun müdürü Kim Geun-ik 8 Haziran’da yapılan bir toplantı esnasında bu kararı doğrulamıştı. Kim yaptığı açıklamalarda yetkililerin kripto para piyasasını düzenlemeyi en sonunda kabul ettiğini duyurmuştu. Bu karara gerekçe olarak ise kripto paraların suçlular tarafından kullanılmasının engellenmesini öne sürdü. Böylece suçluların para aklamasının ya da online saldırı gerçekleştirmesinin önüne geçilecek.

KFIU’nun sözcüsünün konuya ilişkin ifadeleri şu şekilde:

Mevcut düzenlemeler kripto para borsaları üzerinden paraların aklanmasını önlemeye yetmiyor çünkü yetkililerin şüpheli işlemleri tespit edebilmelerinin tek yolu bankalardan geçiyor. Eğer Demokratik Partiden Jae Yoon-kyung tarafından ileri sürülen tasarı meclisten geçerse yerel yetkililer ticari bankalara uygulanan aynı düzenlemeleri kripto para borsalarına da uygulayabilecekler.

Millet Meclisi Komitesi’nin bir üyesi geçtiğimiz yılın eylül ayında yerel finansal gazetecilerle yaptığı bir konuşma esnasında konuya ilişkin çeşitli açıklamalarda bulunmuştu. Bu açıklamalara göre ülkedeki finansal yetkililer hükümetten kripto paraları düzenlemek için izin istedi. Yetkililer bu düzenlemelerle kripto para alanındaki güvenlik boşluklarını azaltmayı ve yatırımcıyı korumayı hedefliyor.

Millet Meclis Komitesi’nin üyesi Park yong-jing düzenlemelere karşı olumlu bir bakış açısına sahip olduğunu şu sözlerle belli etti:

Biz de finansal yetkililerle aynı duyguları paylaşıyoruz. Hükümetin kripto para piyasasını düzenlemek konusunda isteksiz olduğunun gayet farkındayız çünkü yapılacak olan düzenleme yatırımcılar tarafından hükümetin kripto para piyasasını yasallaştırdığı şeklinde algılanacak. Ancak hükümet kripto para piyasasını düzenlemeden olduğu gibi bırakırsa en basit şekilde onu birçok konuya karşı savunmasız halde bırakmış olacak.

Güney Kore’deki yaygın medya organlarından Hani geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir raporda Park gibi yetkililerin hükümeti kripto para düzenlemesi yapmak konusunda cesaretlendirdiğini belirtiyor. Ayrıca raporda piyasadaki mevcut şartların oldukça saçma olduğunun da altını çiziyor.

Güney Kore’yi kripto para düzenlemesine iten şey ne?

Hani’nin raporuna göre Güney Koreli kripto para borsası Coinrail hükümetin kripto para düzenlemesini düşünmesinde oldukça önemli bir rol oynadı. Bilindiği üzere Coinrail geçtiğimiz günlerde büyük bir saldırıya uğramıştı. Sonuç olarak platformdan 40 milyon dolar değerinde kripto paranın çalındığı ifade edilmişti. Bu olay Güney Kore’deki kripto para borsalarının durumun vahametini anlamalarına yardımcı oldu diyebiliriz. UPbit, Bithumb ve Korbit gibi ülkenin en büyük borsaları bu olaya kadar yeterli güvenlik önlemleri ve altyapılarla platformlarını korumuyordu.

Daha da önemlisi Coinrail platformu üzerinde gerçekleştirilen detaylı bir incelemenin sonucunda işletmeye yönelik bazı şüpheli faaliyetlere rastlandı. Bilinene göre Coinrail düşük sermayeli bir şirket tarafından kurulmuştu. Ancak daha sonradan açığa çıkan bilgilere göre Tobesoft adı verilen bir şirket Coinrail’den 24 milyon dolar değerinde hisse satın aldı.

Şeffaf niteliklere sahip olmayan bu faaliyetler özellikle Koreli kullanıcılar arasında çeşitli tartışmaların çıkmasına neden olmuştu. Geçtiğimiz iki yıl boyunca Coinrail’in durumuna benzer faaliyetlerin ve çeşitli saldırılan ortaya çıkması yetkilileri harekete geçirmiş olabilir. Güney Kore piyasayı düzenleyerek bir anlamda yasallaştırmayı henüz tam olarak göze alamamış olsa da, ülkedeki borsalar ve kullanıcılar bu durumun kaçınılmaz son olduğuna işaret ediyor diyebiliriz.